2017 Sailing Calendar

Date 

Event  

                    Duty Officer

                 Race Officer                       Assistants

  

AUGUST

03-Aug

Thursday Series

Ken Long

Stephen Brown                     Elaine Long             Mary James          Don Merrifield

05-Aug

Saturday Series

Ken Long

Mike Maconochie               Elaine Long             Mary James          Joe Hill

       

06-Aug

Sunday Series

Ken Long

Rob Ashman-Long               Elaine Long            Mary James          Chris Featherstone

   

10-Aug

Thursday Series

Ian Burns

Mike Maconochie               Bridget Burns         Mark Oxford         Helen Oxford

       

12-Aug

Saturday Series

Ian Burns

Edward Connellan               Bridget Burns          Simon Marsden     Pally Marsden

13-Aug

Sunday Series

Ian Burns

Richard Atkins                     Bridget Burns          Ross Kirkley         Jennifer Kirkley

17-Aug

Thursday Series

Ray Greer

Lynne Greer                         Sonia Hansen          Werner de Bock     Max Tressler

19-Aug

Saturday Series

Lynne Greer

Ray Greer                             Sonia Hansen          Werner de Bock     Max Tressler

20-Aug

Sunday Series

Ray Greer

Lynne Greer                         Sonia Hansen          Werner de Bock     Andrew Botterill

24-Aug

Thursday Series

Mark Hatsell

Richard Atkins                     Viki Foulke              Martin Foulke        Zack McGrady

26-Aug

Saturday Series Ends

Claire Corbett

Alex Dodds                           Zack McGrady        Elizabeth Hahn       Karl Hahn

27-Aug

Sunday Sprint Series

Claire Corbett

Alex Dodds                           Claire Anstee          Warwick Jones       Matthew Haynes

28-Aug

Rivals Cup & George Finch Pursuit

Claire Corbett

Alex Dodds                           Claire Anstee           Elizabeth Hahn       Karl Hahn

31-Aug

Thursday Series Ends

Karen Connellan

Edward Connellan                Warwick Jones        Will Mcalindons    Steve Lewis

 

SEPTEMBER

02-Sep

Family Sailing/ Training RYA

David Boyers

Michael Fargher

03-Sep

Sunday Series

Stuart Chisnall

Simon Childs                         Steve Lewis           Will Mcalindons     Stuart DuBock

09-Sep

Family Sailing/ Training RYA

David Boyers

Michael Fargher

10-Sep

Sunday Series

Jane Scutt

Nicholas Scutt                       Sean Deery             Jane Deery             Oliver Deery

17-Sep

Edgar Cooper Tankards

Paul Anstee

Mark Greer                            Jessica De Pree     John De Pree         Simon Day

24-Sep

Sunday Sprint Series

Michael Fargher

Mark Greer                            Andrea Austen        Victor Austen         Stuart Adams

 

OCTOBER

01-Oct

Sunday Series

Steve Yallop

Simon Childs                         Andrea Austen         Victor Austen         Colin Clement

08-Oct

Sunday Series Starts

Paul Anstee

Marcus Tressler                    Stuart DuBock         Elliot Anstee          David Barr

14-Oct

F15 Open

Emma Brown

PRO

15-Oct

F15 Open (AM)

Emma Brown

PRO

15-Oct

Sunday Series

Emma Brown

Marcus Tressler                    Deborah Tressler     Matthew Haynes                Thomas Anderson

22-Oct

Sunday Series Ends

Karen Connellan

Roger Lewis                          David Daniels-Holg. Joshua Daniels-Holg.       Stuart Adams

29-Oct

Sunday Sprint Series Ends

David Brown

Roger Lewis                          Jacob Burlington      Joseph Burlington             Stuart Adams

 

NOVEMBER

05-Nov

Frostbite Series Starts

Terry Hall

Kim Hall                                                       Jim Reid                     Shaun Arnold                 Gerard O'Callaghan

12-Nov

Frostbite Series

Terry Hall

Kim Hall                                                       Jim Reid                     Shaun Arnold                 Gerard O'Callaghan

19-Nov

Frostbite Series

Mark Hatsell

Ken Ansdell                                                  Jim Reid                     Jacob Burlington           Joseph Burlington

26-Nov

Frostbite Series

David Brown

Neil Bartholomey                                        Aidan Bodin                Mark Bodin                   Andrea Austen

DECEMBER

03-Dec

Frostbite Series

Emma Brown

Neil Bartholomey                                        Adrian Bew                 Melvyn Garlick-Harvey     Gerard O'Callaghan

10-Dec

Frostbite Series

Emma Brown

Neil Bartholomey                                        Adrian Bew                 Melvyn Garlick-Harvey     Gerard O'Callaghan

17-Dec

Frostbite Series Ends

Jane Scutt

Nicholas Scutt                                             Gerard O'Callaghan    Andrew Botterill                 Nathan Dobson

 

E&OE - this is taken from the 2017 handbook; in case of queries, please always refer to the handbook and check with DutyMan (1st menu option on the top left of the MNSC start page) for any swaps/changes not recorded here.